Turo Teittinen aloittaa junioripäällikkönä
JYP JunioritJulkaistu: 28.06.2021 21.38

Turo Teittinen aloittaa junioripäällikkönä

JYP Juniorit on palkannut Turo Teittisen seuran osa-aikaiseksi junioripäälliköksi. Työsuhde on määräaikainen ja pelikauden 2021-2022 mittainen sen alkaessa 1.8.2021 ja päättyessä 30.4.2022. Junioripäällikön työnkuva on vastata seuran U12-U14 urheilutoiminnasta sekä tukea ikävaiheiden joukkueiden valmennusta. Alkavan junioripäällikön työn rinnalla Turo toimii luokanopettajana Toivakassa.

Turo on koulutukseltaan sekä kauppatieteen, että kasvatustieteen maisteri Jyväskylän Yliopistosta. Valmennuksesta hänellä on erittäin kattava kokemuspohja JYPin junioreissa. JYPissä hän on valmentanut kaudesta 2001-2002 alkaen kaikkia ikäluokkia kiekkokoulusta U18 -vaiheeseen saakka. Joukkuevalmennuksen ohella Turo on käynyt lajiliiton valmentajakoulutuksia ja Suomen Valmentajat ry:n mentorikoulutuksen. Lisäksi hän on toiminut myös viimeisen kolmen pelikauden ajan kouluttajaroolissa SJL Keskimaan alueellisen tutor -toiminnan kautta.

”20 pelikautta kestänyt valmennusura jäi viime kauden päätteeksi toistaiseksi määrittelemättömän mittaiselle tauolle, mutta intohimo ja palo jääkiekkoa ja valmentamista kohtaan sai nopeasti tarttumaan seuraavaan haasteeseen. Olen erittäin motivoitunut sparraamaan jo valmiiksi osaavia ja innostuneita jyppiläisiä; sekä valmentajia, että pelaajia! Tulen olemaan ennen kaikkea tukena arjessa kuunnellen, keskustellen ja yhdessä ideoiden. Toivon, että osaan olla edes puoliksi yhtä isoksi avuksi kuin mitä minua sparranneet ovat oman valmentajaurani aikana olleet! Mahtavaa olla tulevanakin kautena osa JYP-yhteisöä!”, Turo Teittinen kommentoi

”Turo on pitkänlinjan valmentaja, joka on nähnyt ja kokenut pelaajapolkumme eri vaiheet usean ikäluokan mukana. Hänen tuoman kokemuksen ja ammattitaidon myötä saamme seuramme valmentajille varmuudella kaivattua laadukasta lisätukea arkeen. Valmentajiamme kehittämällä entistä paremmiksi lisäämme seuramme joukkue- ja urheilutoiminnan laatua päivittäisessä arjessa, joka on toimintamme perusperiaatteita.”, kommentoi JYP Juniorit ry:n urheilujohtaja Teemu Riikonen

Tervetuloa Turo!