JYP Juniorit tiedottaa: Janne Pekkarisesta uusi maalivahtikoordinaattori
JYP JunioritJulkaistu: 09.05.2025 13.44

JYP Juniorit tiedottaa: Janne Pekkarisesta uusi maalivahtikoordinaattori

JYP Junioreiden uutena maalivahtikoordinaattorina aloittaa Janne Pekkarinen.

Janne toimii yhteistyössä jo seurassa olevan jääkiekkolehtori Mika Lievosen kanssa.
Janne ja Mika ovat seurayhteistyön kautta myös maalivahtikoordinaattoreina Diskoksessa.

Mikä on sinun kokemuksesi ja taustasi maalivahtivalmennukseen?

Olen Oulun Kärppien kasvatti, josta siirryin JYPiin pelaamaan U18 ikäisenä. Pelasin muutaman vuoden JYPin nuorisojoukkueissa, kunnes loukkaantumiset lopettivat pelaaja-urani.

Aloitin maalivahtivalmennuksen saman tien pelaamisen jälkeen ja ensi askeleet koutsina tuli otettua JYPin ja Diskoksen junioripuolella, jossa liekki roihahti valmentamiseen oikein kunnolla loistavien mentorien Mikko Palsolan ja Mika Lievosen johdolla.

Siitä tieni jatkui opiskelemaan alaa Vierumäelle ammattikorkeakouluun, josta olen valmistunut liikunnanohjaajaksi, pääaineenani kilpa- ja huippu-urheilu. Opiskelujen ohella valmensin Pelicansin junioripuolella, Viron maajoukkueissa, sekä Diskoksen maalivahtivastaavana. Opiskelujeni päätyttyä tieni johti ICEHL sarjaan Itävaltaan, Dornbirniin, jossa valmensin ensimmäistä kertaa myös ammattipelaajia.

Vuoden ulkomaankomennuksen jälkeen siirryin Suomen Jääkiekkoliiton ja Vierumäen Kehityskeskuksen palvelukseen,jossa toimenkuvanani oli maalivahtivalmennuskoulutuksen uusiminen, sekä U20-U16SM sarjojen maalivahtitarkkailu. Samalla valmensin maalivahteja Suomen ikäkausimaajoukkueissa.

Kaudelle 2021-2022 veri veti jälleen täysipainoiseen valmennustyöhön ja pääsin valmentamaan maalivahteja Pelicansin U20SM-, sekä Peliittojen Mestis joukkueissa.

Vuoden vietettyä Lahdessa yksi suurista tavoitteistani toteutui, kun pääsin takaisin rakkaaseen ”koti” kaupunkiini ja sain mahdollisuuden valmentaa JYPin Liigan, sekä JYPin U20SM-joukkueiden maalivahteja. Nyt viimeiset kolme vuotta olen toiminut kyseisissä tehtävissä. Pari viime kautta pelkästään Liigan puolella.

Nyt on aika kääntää uusi sivu valmentaja-urallani ja olen siitä erittäin innostunut!

Mikä on tavoitteesi JYPJunioreissa tulevalla kaudella?

JYP junioreissa on jo pitkään tehty loistavaa maalivahtivalmennustyötä Mika Lievosen johtamana. Moni koutsi on saanut täältä poikkeukselliset ensi askeleet valmentamiseen, josta ovatkin ponnistaneet ammattivalmennuksen pariin. Siinä samalla maalivahdit ovat tässä kaupungissa saaneet tuekseen mahtavaa valmennusosaamista ja ovat sen avulla päässeet tavoittelemaan omia unelmiaan.

Tavoitteeni on tuoda sieluni, kokemukseni, verkostoni ja osaamiseni vahvistamaan tätä polkua yhteistyössä Liekin ja muiden valmentajien kanssa, jotta nuoret maalivahtimme voisivat entistä tehokkaammin päästä tavoitteisiinsa maalivahteina.

Yksi iso tavoitteeni on vahvistaa juniori ja Liiga-puolen yhteistyötä ja sitä tapaa, miten autamme ja suunnittelemme nuorten huippumaalivahtiemme tiemme Liigan maalinsuulle asti ja sitä kautta vieläkin suurempien yleisöjen silmien eteen.

Millä tasolla koet, että maalivahtivalmennus on tällä hetkellä?

Kansainvälisesti maalivahtivalmennus on kehittynyt, joka näkyy suoraan siinä, että useasta maasta pystyy tällä hetkellä ponnistamaan maailman huipulle. Maalivahtivalmennus on yleistynyt ja sitä kautta myös pienemmissä kiekkomaissa tasoa on pystytty nostamaan.

Mikä loistavaa niin Jyväskylässä on jo pitkään ymmärretty, että maalivahtien kehittyminen on kokonaisvaltaista ja sitä on pystytty täällä tukemaan ja hommissa olleet valmentajat ovat Jyväskyläläistä maalivahtipeliä pystyneet ajan kuluessa koko ajan kehittämään. JYP junioreissa tehdään koko valtakunnan tasolla erinomaista työtä maalivahtipuolella, on tehty vuosia. On hienoa tulla jatkamaan ja kehittämään tätä polkua entistäkin paremmaksi. Uskon, että suurimmat kehityskohteet ovatkin juuri junioriputken päässä, että millä tavalla organisoimme ja harjoitamme maalivahtejamme, jotta he olisivat valmiita nappaamaan pelaavan maalivahdin paikan Liiga joukkueessamme. Uskon, että tässä kohtaa kokemukseni, verkostoni ja osaamiseni tuo hyvän lisän tähän valmennusporukkaan.

Mitä kesäsuunnitelmia sinulla on?

Työtä paremman Jyväskyläläisen maalivahtipelin eteen ja perheen kanssa yhteisestä ajasta nauttimista!

Maalivahdeille yksi suurin taito on pysyä hetkessä kiinni, tapahtui mitä tahansa. Siispä yksi lempi sanontojani tähän loppuun meille kaikille, jonka siivittämänä ahkeraa kesää kaikille urheilijoille ja tukijoukoille ”eilinen on liian myöhäistä, huominen liian aikaista, on vain tämä hetki, nautitaan siis siitä mahdollisuudesta”

-Jova