Jääkiekkoliiton tukihaku SYKSYN HAKU – IKÄLUOKAT U9-U12
Julkaistu: 12.09.2022 09.51

Jääkiekkoliiton tukihaku SYKSYN HAKU – IKÄLUOKAT U9-U12

Jotta jääkiekkoharrastamisen aloittaminen tai sen jatkaminen ei olisi kiinni perheen taloudellisesta tilanteesta, on vähävaraisille perheille tarjolla tukea lasten ja nuorten jääkiekkoharrastamisen kustannuksiin. Keväisin tukea voivat hakea vanhemmat pelaajat (ikäluokat U14-U18) ja syksyisin nuoremmat (ikäluokat U9-U12).

Jääkiekkoliiton tukihaku SYKSYN HAKU – IKÄLUOKAT U9-U12

Hakuaika: 19.9.- 2.10.2022 Hakemukset on toimitettava seuran toimistolle SU 2.10.2022 mennessä, jotta ehdimme toimittaa hakemukset määräajan puitteissa Jääkiekkoliitolle.

Päätökset tulevat jääkiekkoliitolta 8.11.2022 mennessä. Informoimme tuen saaneita perheitä henkilökohtaisesti.

Myönnetyt tuet Jääkiekkoliitto maksaa seuran tilille joulukuussa, josta ne hyvitetään tuen saavan pelaajan toimintamaksuun.

Tukisummat on porrastettu ikäluokittain seuraavasti: U11-U12 /300 € ja U9-U10 /200 €.

Tuki on pelaajakohtainen ja se kohdistetaan pelaajan kauden 2022-23 kausimaksuihin.

Kriteerit tuen myöntämiselle (tukea hakevat pelaajat):
Perheen työttömyydestä, sairauksista, lasten runsaslukuisuudesta tai muusta toimeentuloon vaikuttavista syistä johtuvat taloudelliset haasteet.

Pelaajien perheet eivät voi hakea tukea suoraan Jääkiekkoliitolta. vaan JYP Junioreiden pelaajien perheet hakevat tukea seuran toimiston kautta. Hakemukset toimitetaan JYP Junioreiden toimiston kautta Jääkiekkoliitolle. Seuran toimistolla hakemuksia käsitellään ehdottoman luottamuksellisesti.

Hakemuksessa kysyttävät kysymykset löytyvät lomakkeelta: https://www.dropbox.com/sh/y23ushlqnhtl244/AAAvUTxcNxlKN2Cgy7OuEoKBa?dl=0&preview=Kysymykset_perheille_U9U12.pdf

Tukihakemukset toimitetaan sähköpostitse minna.maunonen@jypjuniorit.fi

Voit täyttää lomakkeen ja lähettää sähköpostin liitteenä tai kirjoittaa vastaukset sähköpostin tekstikenttään. Tärkeää, että vastaat kaikkiin kysymyksiin. Kysymykset, joissa vastaukseen on annettu vaihtoehdot, valitse vastaus annetuista vaihtoehdoista. Huoltajan perustelut kohdassa sana on vapaa. Vain hakemukset, joissa kaikkiin kysymyksiin on vastattu, käsitellään. Muista lähettää hakemuksesi SU 2.10.2022 mennessä.

Yhteyshenkilö ja lisätiedot:

Minna Maunonen
Toimistosihteeri
JYP Juniorit ry
minna.maunonen@jypjuniorit.fi
P.040 743 4507

Lisätietoa Jääkiekkoliiton tukien hausta löytyy: http://www.finhockey.fi/index.php/joukkueelle/tukea-harrastamiseen#syksyn-haku-%E2%80%93-u9-u12-lkk