Seuran huhtikuu pähkinänkuoressa: IKH-turnaus, kauden päättyminen, katse tulevaan
Julkaistu: 07.05.2024 12.35

Seuran huhtikuu pähkinänkuoressa: IKH-turnaus, kauden päättyminen, katse tulevaan

Kauden 2023-2024 viimeinen kuukausi vilahti ohi silmissä, ja näin uuden kauden kynnyksellä on hyvä muistella, mitä kaikkea se JYP Junioreissa pitikään sisällään.


Huhtikuu alkoi vauhdikkaasti, kun IKH-turnaus valtasi Hippoksen harjoitusjäähallin ja Buugin GoOn Areenan 5.-7.4. Turnaukseen osallistui 63 joukkueen voimin 654 U8-U10-ikäistä pelaajaa. Osallistujajoukkueita oli ympäri Suomen. Kiitokset kaikille joukkueille ja talkoolaisille onnistuneesta turnausviikonlopusta! Tunnelmia turnauksesta löytyy seuramme Instagramista.

Myös kilpaikäluokkien joukkueet rakentuivat huhtikuussa.

Huhtikuun aikana joukkueet viettivät omia päättäjäisiään sekä pelasivat kauden viimeisiä otteluita ja lopputurnauksia. Myös seuran yhteisiä päättäjäisiä vietettiin huhtikuun lopussa. Päättäjäisissä palkittiin kauden 23-24 pelaajia ja toimijoita. Löydät kaikki päättäjäisissä palkitut TÄÄLTÄ.

Siinä missä kulunut kausi päättyi huhtikuussa, alkoi uusi kausi heti toukokuun alussa.

Seuran valmentajat ja joukkueet kaudella 2024-2025:

 • U8 - Turo Teittinen
 • U9 - Juho Nurmi
 • U10 - Juha-Pekka Tarhanen
 • Laukaa U8-U10 - Jaakko Sipinen
 • Tytöt - Maarit Mäkäräinen
 • U11 - Sheila Gagnon
 • U12 - Veli-Pekka Hård & Janne Kolehmainen
 • Laukaa U12 - Sami Tainio
 • U13 - Tuomas Saha
 • Laukaa U13/U14 - Kim Nabb & Jukka Eerola
 • U14 - Juho Kinnunen
 • U15 - Tino Kallio
 • U16 - Jyri Marttinen
 • U16 Akatemia - Vesa Räsänen
 • U18 - Simo Luukkainen
 • U18 Akatemia - Joni Aho
 • U20 Akatemia - Kimmo Luukkola


Koko seuran puolesta haluamme kiittää pelaajia, valmentajia, toimihenkilöitä, vanhempia, yhteistyökumppaneita ja kaikkia muita toimijoita kuluneesta kiekkokaudesta 23-24! Nyt suuntaamme katseen uutta kautta kohti. Ikäkausijoukkueemme jatkavat heti toukokuussa uuden kauden parissa, ja seuramme harrastekiekko, kiekko- ja luistelukoulut sekä korttelikiekkojoukkueet aloittavat uuden kauden kesän jälkeen.

Aurinkoista kevättä ja kesää koko JYP-yhteisölle!