Seuran elokuu pähkinänkuoressa: uusi seuratyöntekijä, vuosikokous, syyskauden aloitus
JYP JunioritJulkaistu: 01.09.2023 16.51

Seuran elokuu pähkinänkuoressa: uusi seuratyöntekijä, vuosikokous, syyskauden aloitus

Elokuussa riitti vilskettä, kun lomakausi tuli päätökseensä ja lätkäarki valtasi taas kalenterin.


JYP Junioreiden uusi seurakoordinaattori Tea Tuovinen aloitti työssään 1.8. Tea toimii seurassa jojojen ja rahastonhoitajien yhteyshenkilönä sekä ylläpitää Jopox-järjestelmää. Lisäksi hän työskentelee toiminnanjohtajan aisaparina seura-arjessa, esimerkiksi laskutusten, markkinoinnin ja tapahtumanjärjestämisen parissa.

Ennen JYP Junioreihin siirtymistä Tea työskenteli Suomen Jääkiekkoliiton 2022 & 2023 MM-kotikisojen kisaorganisaatioissa vapaaehtoisvastaavana. Työn ohessa hän suorittaa liikuntatieteiden maisteritutkintoa Jyväskylän yliopistossa.


Korttelikiekko eli U8-10-vuotiaiden harjoitukset alkoivat myös elokuun alussa. Ryhmissä riittää vilinää niin Jyväskylässä kuin Laukaassakin, sillä korttelikiekkolaisia on yhteensä yli 160!


Seuran sääntömääräinen vuosikokous pidettiin torstaina 24.8. Kokouksessa hyväksyttiin edellisen kauden tilinpäätös ja vuosikertomus, sekä kuluvan kauden toimintasuunnitelma ja talousarvio.

Vuosikokouksessa valittiin myös uusi johtokunta.

Johtokunta kaudella 2023–2024:

Petri Puikkonen, puheenjohtaja

Teppo Ahonen

Iina Chrons

Risto Korpela

Janne Rasi

Jouni Riihimäki

Sari Salminen

Timo Vertala

Pekka Väisänen


JYP juhlii tällä kaudella 100-vuotiasta seurataivalta, ja tämä tulee näkymään myös JYP Junioreiden toiminnassa kauden aikana. Esimerkiksi kauden luistelu- ja kiekkokoulut ovat juhlan kunniaksi kausimaksultaan 100€!

Vinkki! Mikäli seurannassa ei vielä ole seuran sosiaalisen median tilit, kannattaa nekin ottaa haltuun.

Instagram & TikTok: jypjuniorit

Facebook: JYP Juniorit


Mukavaa syyskuun alkua!

JYP Juniorit ry